Zamknij

Nietypowy sondaż Estymatora. Zdecydowana wygrana PiS i władza dla opozycji

27.02.2021 18:23
Sondaż Estymatora, PiS wygrywa, sześć partii w Sejmie
fot. Jakub Kamiński, East News

Zdecydowane zwycięstwo odniosłoby PiS, ale nie utrzymałoby władzy, gdyby wybory odbywały się w najbliższą niedzielę – wynika z nowego sondażu Estymatora dla Dorzeczy.pl. Partia Jarosława Kaczyńskiego uzyskałaby 37,6 proc. głosów, więcej niż dwie kolejne siły: Koalicja Obywatelska i Polska 2050 Szymona Hołowni. Dwucyfrowym wynikiem pochwalić się może również Lewica.

Sondaż Estymatora obrazuje znaczącą przewagę PiS nad politycznymi konkurentami. Partia Kaczyńskiego w sondażu dla konserwatywnego serwisu notuje 37,6 proc. wskazań i wyprzedza drugą Koalicję Obywatelską, na którą wskazało 19,2 proc. badanych. Główna siła opozycji odnotowała najwyższy spadek, 2,3 pkt proc.

Trzecie miejsce należy do ruchu Szymona Hołowni, który mógłby liczyć na 17,1 proc. głosów. Jego poparcie wzrosło o niecały jeden pkt proc.

Sondaż Estymatora: Wielka przewaga PiS, ale do pełni władzy sporo brakuje

Według wyników sondażu Estymatora do Sejmu dostałaby się też Lewica, która jest czwartą siłą z dwucyfrowym poparciem (11,4 proc., wzrost o 1,7 pkt proc.). Próg przekracza też Konfederacja z 6,9 proc. (spadek o 0,2 pkt proc.) oraz PSL-Koalicja Polska z 5,5 proc. poparciem. (wzrost o 0,1 pkt proc.).

Progu wyborczego niezmiennie nie przekracza ugrupowanie Pawła Kukiza, na które chęć oddania głosu zadeklarowało zaledwie 2,1 proc. ankietowanych. Inną formację wybrałoby 0,2 proc. badanych. Przeliczając te wyniki na mandaty, Prawo i Sprawiedliwość mogłoby liczyć na 212 miejsc w Sejmie, Koalicja Obywatelska zaledwie 90, Polska 2050 – 82, Lewica – 46, Konfederacja – 17, PSL-Koalicja Polska – 12. Zjednoczona opozycja, bez Konfederacji, ale za to jedynym mandatem Mniejszości Niemieckiej, uzyskałaby 231 miejsc w Sejmie, czyli minimalną większość niezbędną do rządzenia.

RadioZET.pl/PAP