Zamknij

To ostatnia kadencja Kaczyńskiego? PiS może wybrać nowego prezesa

25.05.2020 22:02
Jarosław Kaczyński
fot. Beata Zawrzel /REPORTER

Jeszcze w tym roku odbędzie się Kongres PiS, na którym wybrane zostaną nowe władze partii. Pojawiają się pytania, czy Jarosław Kaczyński zrezygnuje z dalszego ubiegania się o fotel prezesa i kto mógłby go zastąpić.

Kongres PiS odbędzie się w pierwszym możliwym terminie po zakończeniu pandemii koronowirusa - poinformował szef Komitetu Wykonawczego PiS Krzysztof Sobolewski. Kongres poprzedzony zostanie zgodnie ze statutem partii zjazdami okręgowymi, które wyłonią nowe władze okręgowe i delegatów na kongres. Kilka dni temu "Rzeczpospolita" informowała jednak, że decyzją Jarosława Kaczyńskiego, Kongres PiS odbędzie się jeszcze w tym roku.

Jarosław Kaczyński nie będzie już ubiegał się o stanowisko prezesa partii? - Za cztery lata ktoś inny będzie stał na moim miejscu, bo ja już swoje lata mam - mówił na spotkaniu z wyborcami w lipcu 2019 roku. Politycy PiS przyznają jednak, że rezygnacja Kaczyńskiego z funkcji szefa partii w 2020 roku to scenariusz mało realny.

Kaczyński nie będzie już prezesem PiS? Za kilka miesięcy kongres partii

Według "Rz", przed kongresem odbędą się m.in. wybory władz okręgowych partii, a później - w trakcie kongresu - wybory władz partii. Jak wynika z informacji gazety, prezes Kaczyński podtrzymał przesłanie, że termin wyborów prezydenckich to 28 czerwca.

Kto mógłby zostać następcą Jarosława Kaczyńskiego? Jak podaje "Super Express" w partyjnych dołach popularna jest Beata Szydło, ale w partii dokonano już innego wyboru. Z sondażu przeprowadzonego przez Instytut Badań Pollster dla "SE" w styczniu 2020 roku wynika, że od byłej premier lepszymi prezesami PiS byliby i Mateusz Morawiecki, i Andrzej Duda.

Zobacz także

Jak dotąd w Polsce nie zdarzyło się jeszcze, aby były prezydent obejmował funkcję szefa partii. Według "SE" może to jednak okazać się realną perspektywą, jeżeli Andrzej Duda przegra najbliższe wybory prezydenckie.

Zobacz także

RadioZET.pl/ Super Express/ Gazeta Wrocławska