Zamknij

Duda: powinniśmy zagwarantować obecność w NATO i UE w konstytucji

Redakcja
03.05.2019 15:08
Duda: powinniśmy zagwarantować obecność w NATO i UE w konstytucji
fot. PAP/Tomasz Gzell

Trzeba dyskutować nad zmianami w konstytucji, o tym, czy powinniśmy zagwarantować w konstytucji obecność w UE i NATO - osobiście uważam, że tak. Powinniśmy jednak starać się, żeby postanowienia konstytucji były wypełniane - mówił prezydent Andrzej Duda podczas obchodów Święta Konstytucji 3 maja.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

- Dzisiaj naszym wielkim zadaniem jest przede wszystkim budowanie tutaj u nas silnego państwa. Mamy konstytucję, trzeba dyskutować nad jej zmianami, bo warto dyskutować, nad tym, czy powinniśmy wprowadzić zapisy o UE do naszej konstytucji, czy powinniśmy w konstytucji zagwarantować obecność w tym wielkim sojuszu - osobiście jestem przekonany, że tak. Czy powinniśmy zagwarantować obecność w NATO? - osobiście uważam, że tak - powiedział prezydent Andrzej Duda.

Zobacz także

"Powinniśmy się starać, żeby postanowienia konstytucji były dobrze wypełnione”

- Przede wszystkim powinniśmy się starać, żeby te postanowienia konstytucji, które są, były dobrze wypełnione, żeby to, co tam jest w niej napisane, było prawdziwe i było odczuwalne dla zwykłego obywatela. To jest to, czego nie zdołali wtedy niestety przez zawieruchę historyczną dokonać twórcy Konstytucji 3 maja. My mamy dzisiaj tę sposobność, mamy wolną ojczyznę, która jest niezagrożona, ojczyznę, która jest bezpieczna także dzięki obecności w sojuszach - dodał.

Zobacz także

Słowa te brzmią szczególnie zaskakująco w kontekście głośnego przemówienia Andrzeja Dudy, które wygłosił wcześniej, w ramach obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Prezydent spotkał się z mieszkańcami Leżajska na Podkarpaciu. W swoim wystąpieniu nazwał UE „wyimaginowaną wspólnotą, z której dla Polaków niewiele wynika”.

Zobacz także

- Uczynimy wszystko, żebyście państwo mieli przekonanie, kiedy będą się kończyły nasze kadencje, że zrobiono w tym czasie wiele rzeczy, że zrealizowano zobowiązania wyborcze, że ktoś wreszcie myślał o obywatelach, a nie tylko o swoich sprawach, czy jakiejś wyimaginowanej wspólnocie, z której dla nas niewiele wynika. – mówił wtedy.

RadioZET/PAP