Zamknij

Korwin-Mikke marszałkiem seniorem? Są na to szanse

14.10.2019 13:12
Korwin-Mikke marszałkiem seniorem? Są na to szanse
fot. MIECZYSLAW WLODARSKI/REPORTER

76-letni lider Konfederacji Janusz Korwin-Mikke ma dużą szansę na mandat. Byłby to jego wielki powrót do Sejmu po 26 latach.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Janusz Korwin-Mikke startował w wyborach parlamentarnych 2019 jako „jedynka” z listy Konfederacji w Warszawie. Jeżeli w ostatecznym rozrachunku ugrupowanie to przekroczy próg wyborczy, zostanie on jednym z najstarszych posłów w Sejmie. „Rzeczpospolita” zwraca uwagę na fakt, że przedstawiciel Konfederacji może zostać mianowany marszałkiem seniorem.

Wyniki wyborów 2019 - reakcje i komentarze. Zobacz naszą RELACJĘ NA ŻYWO

Korwin-Mikke po 26 latach w Sejmie?

Polityk zagościłby w parlamencie po raz pierwszy od 26 lat. Był posłem I kadencji Sejmu – najbardziej zasłynął wówczas złożeniem do obrad Sejmu uchwały lustracyjnej, wskutek której powstała tak zwana „lista Macierewicza”, a jednym z jej pośrednich skutków było odwołanie rządu Jana Olszewskiego. Jak zaznacza jednak „Rzeczpospolita”, nie ma pewności co do nominacji Janusza Korwin-Mikkego na marszałka seniora, ponieważ prezydent nie ma obowiązku powołania najstarszego posła. Zupełnie inaczej wygląda to w przypadku Senatu, gdzie automatycznie najstarszy senator zyskuje miano marszałka seniora – czytamy w „Rzeczpospolitej”.

Zobacz także

Jak wynika ze wstępnych wyników wyborów 2019 w Warszawie, na Korwin-Mikkego głos oddało ponad 50 procent wyborców Konfederacji.

Zobacz także

RadioZET.pl/Rzeczpospolita/Onet