Zamknij

Tusk wbija kolejne szpile w rządy PiS: Zachęcam do protestów ws. praworządności

14.12.2019 20:06
Donald Tusk
fot. JACEK DOMINSKI/REPORTER

Zachęcam wszystkich ludzi, żeby protestowali ws. praworządności, żeby wychodzili na ulice - mówił w sobotę Donald Tusk, na spotkaniu autorskim dotyczącym książki „Szczerze”. Zdaniem byłego premiera pogodzenie się z porządkiem forsowanym przez PiS sprawi, że Unia Europejska przestanie zwracać uwagę na Polskę.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Donald Tusk wraca do polskiej polityki i to z mocnym przesłaniem. Jego książka „Szczerze” jest rozkładana na czynniki pierwsze. Zwłaszcza refleksje b. premiera dotyczące sytuacji w Polsce rządzonej przez PiS – te wywołują dziś największe emocje.

W sobotę wieczorem, w ramach spotkania autorskiego, Tusk odnosił się do rządów PiS. Szczególnie dobitnie komentował ostatnią inicjatywę posłów PiS, dotyczącą ustawy dyscyplinującej sędziów. Jeśli wejdzie w życie, może ukrócić niepokornych sędziów, przeciwstawiających się "dobrej zmianie".

Tusk: Zachęcam do protestów. Są granice, których władza nie może przekroczyć

Zdaniem Tuska kluczowe w obecnym momencie są protesty przeciw reformom PiS.

Zobacz także

Ja na to patrzę bardzo praktycznie, bo mam ciągle w pamięci protesty w Polsce dotyczące czy Trybunału Konstytucyjnego, czy sądów i reakcje Brukseli i na świecie. Ja – inaczej, niż dzisiaj rządzący – uważam, że „ulica i zagranica” mogą i nieraz odgrywały w polskiej historii bardzo pozytywne role

Donald Tusk

Przekonywał, że protestująca ulica to dziś w Polsce nawet 100 tysięcy ludzi. Zdaniem Tuska wraz z Brukselą, nazywaną przez PiS „zagranicą”, to duet kluczowy do powstrzymania „tego typu rzeczy”.

Zobacz także

Zachęcam wszystkich ludzi, żeby protestowali, żeby wychodzili na ulice (...) nie tylko dlatego, że się sam stęskniłem za tego typu akcjami – choć oczywiście też – ale obserwowałem, w jaki sposób uruchamia się instytucje międzynarodowe, międzynarodową opinię publiczną, ale przede wszystkim emocje tutaj, w kraju, kiedy jest się aktywnym i kiedy się protestuje

Donald Tusk

Zmęczenie gniciem i pasywność? B. premier: Bruksela nie zajmie się Polską

Jego zdaniem w ten sposób Polacy pokazują też, że „są granice, których absolutnie władza nie może przekroczyć”. Inaczej będzie, jeśli społeczeństwo biernie przyjmie zmiany wprowadzone przez obecnie rządzących.

Jeśli to zmęczenie tym ćwierć-reżimem, tą szarością, tym gniciem i złem równocześnie, jeśli my będziemy na to reagowali raczej zmęczeniem i apatią, czy pasywnością, to – nie chcę być złym prorokiem - w UE, w Brukseli nie będą się wami zajmować. Nie łudźcie się, nie będą

b. premier

Donald Tusk w Radiu ZET

W niedzielę, 15 grudnia, Donald Tusk będzie o poranku Gościem Radia ZET. Transmisja od godz. 8.02, do śledzenia również na radiozet.pl i naszym profilu na Facebooku.

RadioZET.pl/PAP