IBSP dla RadioZET.pl i StanPolityki.pl: Kaczyński na prowadzeniu w rankingu... braku poparcia. Polacy murem za Tuskiem

04.04.2019 09:00
IBSP dla RadioZET.pl i StanPolityki.pl: Kaczyński na prowadzeniu w rankingu... braku poparcia. Polacy murem za Tuskiem
fot. WOJCIECH STROZYK/REPORTER

Polacy powiedzieli, co myślą. Donald Tusk wyprzedza Andrzeja Dudę w wyścigu o poparcie, a zdecydowanym liderem w rankingu nieufności jest Jarosław Kaczyński. To wyniki badania IBSP przeprowadzonego dla RadioZET.pl i StanPolityki.pl.

Instytut Badań Spraw Publicznych (Ogólnopolska Grupa Badawcza) zapytał Polaków o to, w jakim stopniu popierają działania konkretnych osób publicznych. W badaniu uwzględniono zarówno głowę państwa, jak i liderów partii politycznych czy przewodniczącego Rady Europejskiej. I to właśnie Donald Tusk cieszy się największym poparciem wśród respondentów. Zdecydowanie jego działania chwali 27,51 proc. badanych, a 11,74 proc. – raczej je popiera.

POLITYCY Z NAJWIĘKSZYM POPARCIEM W POLSCE

Zdecydowany lider rankingu nieufności

Zdecydowanie negatywnie na temat działań Tuska wypowiada się 34,59 proc. osób, a raczej negatywnie – 6,40 proc. To jednak o wiele mniej niż w przypadku na przykład Jarosława Kaczyńskiego.

Aż 57,24 proc. respondentów wskazało, że zdecydowanie nie popiera jego działań, a 6,52 proc., że raczej ich nie popiera. Słabo w badaniu wypada też Grzegorz Schetyna, Mateusz Morawiecki i Paweł Kukiz.

POLITYCY Z NAJWIĘKSZYM BRAKIEM POPARCIA W POLSCE

Gdzie w tym wszystkim jest Andrzej Duda?

Jak wynika z badania, poparcie dla prezydenta Andrzeja Dudy jest stosunkowo dobre, bo jego nazwisko znalazło się mniej więcej w połowie rankingu tych najmniej popieranych polityków. Z kolei pod względem zdecydowanego poparcia głowa państwa jest na drugim miejscu – tuż za Donaldem Tuskiem. Podczas gdy szef Rady Europejskiej cieszy się poparciem 39,25 proc. (tych zdecydowanych i raczej zdecydowanych) respondentów, Duda gromadzi 32,45 proc. poparcia. Ale to właśnie prezydent, a nie Tusk, otwiera inne zestawienie.

Zobacz także

Lider mało rozpoznawalny

Jak wynika z badania, Andrzej Duda jest najbardziej znaną osobą publiczną w kraju. Wśród respondentów tylko 0,30 proc. wskazało, że nie zna jego nazwiska. Niewiele mniej znani są Jarosław Kaczyński, którego zupełnie nie kojarzy 0,40 proc. badanych i Donald Tusk. O szefie Rady Europejskiej nie słyszało 0,50 proc. respondentów.

Na szarym końcu listy znalazł się lider PSL. Aż 20,94 proc. przebadanych osób wskazało, że nie wie, kim jest Władysław Kosiniak-Kamysz. Badanie pokazuje jednak, że osoby, które go rozpoznają, mają do niego raczej obojętny stosunek. Jego działania popiera lub raczej popiera 22,14 proc. badanych, ale aż 29,24 proc. (najwięcej spośród wszystkich uwzględnionych polityków) nie potrafiło jednoznacznie określić, czy popiera, czy nie popiera lidera PSL. 

Nisko w rankingu rozpoznawalności znaleźli się też Włodzimierz Czarzasty (17,78 proc.) i… prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Jego nazwiska nie kojarzy 11,77 proc. respondentów.

ranking-najbardziej-znanych-osob

Co mówią badania?

– Wyniki sondażu dotyczące poparcia dla konkretnych polityków wskazują, że spór polityczny, który się wytworzył, wytworzył też pewnych liderów – komentuje w rozmowie z RadioZET.pl Łukasz Pawłowski z Ogólnopolskiej Grupy Badawczej. „Z jednej strony to prezydent Polski i premier, z drugiej – Donald Tusk, który kibicuje opozycji” – mówi Pawłowski.

Więcej szczegółowych danych na temat tego i innych badań można znaleźć na stronie www.stanpolityki.pl, partnera serwisu wyborczego RadioZET.pl.

RadioZET.pl/IBSP/stanpolityki.pl