Zamknij

Dziennikarz TVP do Brudzińskiego: ODWAL SIĘ PAN. Teraz przeprasza

23.04.2019 09:26
Dziennikarz TVP do Brudzińskiego: ODWAL SIĘ PAN. Teraz przeprasza
fot. publicystykatvp

Szef MSWiA Joachim Brudziński skrytykował zwyczaj bicia kukły Judasza, do którego po latach powrócono podczas uroczystości Wielkiego Piątku w Pruchniku na Podkarpaciu. Opinia ministra nie spodobała się jednak dziennikarzowi TVP Info Adrianowi Klarenbachowi. „Nie znam tradycji zachodniopomorskiej, ale Panie Brudziński odwal się Pan od podkarpackiej” – napisał na Twitterze oburzony dziennikarz.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

„Kościół katolicki nigdy nie będzie tolerował objawów pogardy do członków jakiegokolwiek narodu, w tym do narodu żydowskiego” – napisał biskup Rafał Markowski, nawiązując do wydarzeń w Pruchniku, gdzie w Wielki Piątek odbył się tzw. sąd nad Judaszem. Wydarzenie zostało jednoznacznie skrytykowane przez Konferencję Episkopatu Polski.

Dzieci tłukły kijami Judasza. "Bij w brzuch! Za to, że chcą odszkodowań od Polski"

Słowa te zostały pozytywnie przyjęte przez szefa MSWiA Joachima Brudzińskiego, który przyłączył się do krytyki wydarzeń z Pruchnika. „Pytanie, jacy »szatani« byli w Pruchniku czynni, że po latach przerwy i wezwań miejscowego proboszcza, ktoś reaktywował idiotyczną, pseudoreligijną hucpę? Koszta wizerunkowe dla Kościoła, Polski i Polaków olbrzymie” – napisał minister.

Nie wszyscy jednak podzielili krytykę tzw. sądu nad Judaszem. Dziennikarz TVP Info Adrian Klarenbach w bardzo mocnych słowach odpowiedział na tweeta Joachima Brudzińskiego.

„Nie znam tradycji zachodniopomorskiej, ale Panie Brudziński odwal się Pan od podkarpackiej. Judasz był Żydem, chyba że chcesz Pan zmieniać historię. Strażacy nie mają wątpliwości, a u Pana takowe skąd?” – napisał dziennikarz Info

Po kilkudziesięciu minutach Klarenbach postanowił jednak przeprosić Brudzińskiego za swój „odważny” komentarz.

„Ja szczerze, tak od serca. Tradycja dla mnie rzecz święta. Ale widzę, że politykę ktoś mi idzie uprawiać. A na to się nie godzę, Panie Brudziński przepraszam za »zwrot....się Pan«, bo widzę, że mi tu tałatajstwo biznes polityczny idzie robić” – napisał.

Sąd nad Judaszem w Pruchniku

Tzw. sąd nad Judaszem odbył się w Wielki Piątek w położonym w południowo-wschodniej Polsce miasteczku Pruchnik. Kukła, której nadano wygląd kojarzony ze stereotypowym wyobrażeniem Żyda (z pejsami, brodą, długim nosem i jarmułką na głowie), otrzymała 30 uderzeń kijami, co odpowiadało liczbie srebrników, które Iszkariota otrzymał za zdradę Jezusa Chrystusa. W biciu kukły uczestniczyły dzieci zachęcane do tego przez dorosłych. Następnie podobizna Judasza była wleczona ulicami miasta. „Sąd” zakończył się na moście, gdzie kukle obcięto głowę, a tułów podpalono i wrzucono do rzeczki.

Tradycja „sądu nad Judaszem” sięga XVIII w., ale w ostatnich latach była zapomniana. W 2019 r. została wznowiona.

RadioZET.pl/Twitter