Zamknij

Koronawirus w Polsce. Polacy chcą przełożenia wyborów? Nowy sondaż

20.03.2020 19:35
Koronawirus w Polsce. Polacy chcą przełożenia wyborów? Nowy sondaż
fot. Damian Klamka/East News

Aż 70 procent Polaków domaga się przełożenia terminu majowych wyborów - wynika z badania przeprowadzanego na zlecenie "Super Expressu. Podobne zdanie w tej kwestii ma również opozycja. Czy rząd podejmie taką decyzję? Na razie, nic na to nie wskazuje.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Koronawirus w Polsce może pokrzyżować wyborcze plany. O przełożenie majowych wyborów prezydenckich apeluje opozycja, powołując się na kwestię bezpieczeństwa Polaków. Rząd jednak na razie nie ma takich planów.

Zobacz także

Czy tegoroczne wybory prezydenckie powinny odbyć się w ustalonym terminie, tj. 10 maja? Z sondażu przeprowadzonego na zlecenie „Super Express” wynika, że Polacy mają w tej sprawie bardzo konkretne stanowisko.

Większość Polaków domaga się zmiany terminy wyborów

Pytanie w sondażu brzmiało: czy w związku z epidemią koronawirusa majowe wybory prezydenckie trzeba przesunąć na późniejszy termin?

Zobacz także

W badaniu wykazano, że aż 70 procent respondentów zdecydowania sprzeciwia się przeprowadzeniu wyborów we wskazanym terminie.

Zobacz także

Z kolei 12 procent badanych twierdziło, że wybory mogą odbyć się zgodnie z planem. 18 procent respondentów nie miało w tej kwestii natomiast żadnego zdania.

Opozycja apeluje o przełożenie wyborów prezydenckich

"Epidemia wyklucza kampanię. Wniosek jest jeden: trzeba przełożyć wybory" - napisał w sobotę 14 marca na Twitterze były premier, szef Europejskiej Partii Ludowej Donald Tusk.

- Stan klęski żywiołowej jest oczywisty a nie jest wprowadzany wyłącznie dlatego, że z przyczyn politycznych PiS-owi zależy na przeprowadzeniu wyborów prezydenckich, narażając zdrowie i życie osób, które będą brały udział w głosowaniu - oznajmił z kolei w czwartek 19 marca  lider Platformy Obywatelskiej Borys Budka.

Zobacz także

"Badanie zrealizował Instytut Badań Pollster w dniach 17-18 marca 2020 r. na próbie 1077 dorosłych Polaków" – czytamy w "Super Expressie".

 Aktualna mapa zachorowań na koronawirusa w Polsce dostępna jest tutaj.

RadioZET.pl/Super Express/PAP