Zamknij

Ksiądz intonuje modlitwę i święci pisanki. Karnowski i Ogórek: "Amen". A to wszystko w TVP Info

Redakcja
21.04.2019 16:31
TVP Info
fot. Twitter/VoxPopuli

Święcenie pisanek, wspólna modlitwa i wezwanie do tego, by "przy wielkanocnym stole jednoczyło to, co dla nas Polaków i chrześcijan najważniejsze". To nie nabożeństwo ani audycja w Radiu Maryja, a...program publicystyczny w telewizji publicznej. 

Przynajmniej niektórzy widzowie sobotniego wydania "Salonu dziennikarskiego" w TVP Info mogli poczuć się nieco zdezorientowani. Program - w zamierzeniu publicystyczny i mający pełnić funkcję komentarza do otaczającej nas politycznej i społecznej rzeczywistości - nabrał w pewnym momencie jednoznacznie religijnego charakteru.  

Modlitwa i święcenie na antenie TVP Info

Na początku było tradycyjnie - prowadzący Michał Karnowski i czworo gości: związana z telewizją publiczną Magdalena Ogórek, reżyser Grzegorz Górny, specjalista ds. marketingu politycznego Eryk Mistewicz oraz ks. Henryk Zieliński, redaktor naczelny tygodnika "Idziemy", związany z diecezją warszawsko-praską. Dyskutowali na gorące i aktualne w kraju i na świecie tematy - spłonięcie części katedry Notre Dame w Paryżu, eurowybory czy zbliżająca się elekcja prezydencka na Ukrainie. 

Zobacz także

Pod koniec programu, ks. Zieliński zaintonował jednak modlitwę "Wspomożenie nasze w Imieniu Pana". Pozostali obecni w studio wstali, a red. Karnowski oznajmił: - Który stworzył niebo i ziemię. Następnie ks. Zieliński kontynuował: - „Panie Jezu Chryste, życie i zmartwychwstanie nasze, pobłogosław te jajka, znak nowego życia, abyśmy dzieląc się nimi w gronie rodziny i bliskich, mogli także dzielić się radością, że ty jesteś z nami. Daj nam wszystkim dojść do wiecznej uczty twojej, tam, gdzie ty żyjesz i królujesz, na wieki wieków”.

Wszyscy uczestnicy programy odpowiedzieli "Amen", a duchowny dodał: - I niech nas przy wielkanocnym stole jednoczy to, co dla nas Polaków i chrześcijan najważniejsze. Po czym...pobłogosławił znajdującą się na stole święconkę. Widzowie nie dowiedzieli się jednak, co według ks. Zielińskiego jest "tym najważniejszym dla Polaków i chrześcijan". 

Telewizja powinna być bezstronna. Czy jest?

Sprawę jako pierwszy skomentował portal OKO.Press, prześmiewczo określając ten incydent mianem "salonu katolików", przypominając, że telewizja publiczna powinna być bezstronna zarówno w sprawach politycznych, jak i wyznaniowych oraz reprezentować pluralizm poglądów. Jak jednak zauważono, telewizja publiczna nie robi tego od dawna, pomimo zobowiązującej jej do tego ustawy o radiofonii i telewizji. Nigdy też zwyczajny program, w zamyśle publicystyczny, nie zawierał w sobie elementów modlitewnych.

"Czy wydarzenie w „Salonie…” oznacza, że należy spodziewać się, że na koniec „Wiadomości” prowadząca je Danuta Holecka rozpocznie modlitwę wieczorną? A poranny program publicystyczny zacznie modlitwa poranna?" - pyta retorycznie i prześmiewczo autorka artykułu. 

RadioZET.pl/OKO.Press/Twitter