Zamknij

Modlitwa w Sejmie. Na mównicy pojawił się Jarosław Kaczyński

19.05.2021 11:56
Jarosław Kaczyński
fot. PAP

Modlitwą w Sejmie uczczono pamięć zmarłego w niedzielę w wieku 66 lat posła PiS Jerzego Wilka. - Był działaczem Solidarności, samorządowcem przez wiele kadencji, człowiekiem zasłużonym dla Elbląga - wspominał Wilka prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Na początku posiedzenia  Sejm u marszałek Elżbieta Witek przypomniała, że w niedzielę zmarł Jerzy Wilk. Posłowie uczcili jego pamięć i odmówili krótką modlitwę. Uroczystości pogrzebowe Jerzego Wilka odbędą się w piątek w Elblągu.

Modlitwa w Sejmie. Kaczyński wspominał zmarłego posła

Jerzego Wilka wspominał prezes PiS i wicepremier Jarosław Kaczyński. - Był działaczem Solidarności, działaczem Komitetu Obywatelskiego w Elblągu, działaczem Porozumienia Centrum, a później PiS. Był samorządowcem przez wiele kadencji, od 1994 roku w Radzie Elbląga, był wiceprzewodniczącym i przewodniczącym tej rady, wreszcie był prezydentem (miasta - red.) - przypomniał prezes PiS.

- W ostatnich latach swojego życia został posłem. Był nim niespełna sześć lat. Był też człowiekiem zasłużonym dla Elbląga i zasłużonym dla całego przedsięwzięcia, które ma uczynić Polskę bardziej sprawiedliwą i lepiej się rozwijającą - mówił Kaczyński nawiązując do budowy przekopu Mierzei Wiślanej.

Kim był Jerzy Wilk?

Jerzy Wilk w latach 80. ubiegłego wieku zaangażował się w budowanie struktur i działalność NSZZ "Solidarność", następnie współtworzył Komitet Obywatelski w Elblągu, był członkiem Porozumienia Centrum, a następnie PiS.

Wielokrotnie był wybierany do elbląskiej rady miasta. Pełnił w niej m.in. funkcję przewodniczącego. Przez 23 lata zarządzał Elbląską Spółdzielnią Niewidomych ELSIN. W 2013 roku został kandydatem PiS na prezydenta Elbląga w przedterminowych wyborach. W pierwszej turze zdobył 31,8 proc. głosów, co dało mu pierwsze miejsce spośród 10 kandydatów. W drugiej turze wyborów uzyskał wynik 51,7 proc., wygrywając z kandydatką PO. Przez półtora roku pełnił funkcję prezydenta Elbląga.

Był zwolennikiem budowy przekopu Mierzei Wiślanej. Przekonywał, że ta inwestycja przyniesie korzyści gospodarcze i społeczne oraz zapewni bezpieczeństwo. Jako poseł pełnił rolę sprawozdawcy przy pracach legislacyjnych związanych z budową tej nowej drogi wodnej, która połączy Zatokę Gdańską z Zalewem Wiślanym.

W wyborach parlamentarnych w 2015 i 2019 roku uzyskał mandat poselski z listy PiS. W obecnej kadencji Sejmu zasiadał m.in. w Komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, w której był wiceprzewodniczącym, Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej oraz Komisji Gospodarki i Rozwoju. 

RadioZET.pl/PAP

C