Zamknij

Piotr Ikonowicz kandydatem opozycji na RPO? "Nie mam nic przeciwko temu"

25.02.2021 14:21
Piotr Ikonowicz
fot. Piotr Molecki /East News

Piotr Ikonowicz kandydatem opozycji na Rzecznika Praw Obywatelskich? Takie rozwiązanie podoba się politykom Lewicy. "Potrzebujemy RPO, który będzie bezkompromisowy. Który stanie po stronie wykluczonych, ofiar reprywatyzacji, eksmitowanych, bezdomnych, kobiet" - przekonuje Lewica Razem.

Piotr Ikonowicz będzie nowym kandydatem opozycji na Rzecznika Praw Obywatelskich? Po rezygnacji Zuzanny Rudzińskiej-Bluszcz ugrupowania opozycyjne szukają nowego kandydata na RPO. Politycy Lewicy Razem ogłosili, że w tej roli chętnie widzieliby właśnie Ikonowicza.

"Potrzebujemy RPO, który będzie bezkompromisowy. Który stanie po stronie wykluczonych, ofiar reprywatyzacji, eksmitowanych, bezdomnych, kobiet. Który będzie walczył o sprawiedliwość społeczną. Taką osobą jest Piotr Ikonowicz. Chciałabym, żeby został RPO" - napisała na Twitterze posłanka Marcelina Zawisza.

Piotr Ikonowicz kandydatem na Rzecznika Praw Obywatelskich? Lewica chce zgłosić jego kandydaturę

W podobnym tonie wypowiedział się poseł Maciej Konieczny. "Kto nie jest w stanie zabezpieczyć podstawowych potrzeb ten nie może być wolny. Właśnie dlatego Polsce świetnie by zrobił Piotr Ikonowicz w roli Rzecznika Praw Obywatelskich" - napisał. Zwolennikiem takiego rozwiązania jest także działacz miejski Jan Śpiewak.

Co o takim pomyśle sądzi sam Piotr Ikonowicz? "W związku z licznymi zapytaniami o to czy zgodzę się kandydować na urząd RPO, oświadczam, iż nie mam nic przeciwko temu. Nie mogę przecież zrezygnować z instrumentu, który pomógłby mi pomagać ludziom skuteczniej niż czynię to obecnie" - poinformował.

Dodał, że propozycja to duży komplement pod adresem jego organizacji - Kancelarii Sprawiedliwości Społecznej, która od lat broni lokatorów i osób wykluczonych.

"To są pojedyncze głosy. One mi bardzo pochlebiają i bardzo dziękuję osobom, które uważają, że bym się nadał i będę patrzył spokojnie na rozwój wypadków (...) Z punktu widzenia kwalifikacji to ja właściwie to robię, tylko bez środków, które ma Rzecznik - powiedział Ikonowicz.

Czy kandydatura Piotra Ikonowicza miałaby szanse zyskać poparcie innych ugrupowań opozycyjnych?  "Rozmawiamy wewnętrznie o różnych kandydaturach i różnych strategiach. Nazwisko Piotra Ikonowicza jest wśród rozważanych kandydatów i kandydatek" - stwierdziła Marcelina Zawisza.

RadioZET.pl/ Twitter/ Facebook/ polsatnews.pl