Zamknij

Na PiS głosują dla pieniędzy, a na KO - żeby PiS nie wygrało?

24.09.2019 16:24
Jarosław Kaczyński
fot. STEFAN MASZEWSKI/REPORTER

Dlaczego Polacy głosują tak, jak głosują? Dlaczego niektórzy wybierają PiS, kolejni KO, a jeszcze inni Lewicę? O powody zapytano w najnowszym sondażu Kantar na zlecenie „Gazety Wyborczej”.

Polki i Polacy zostali zapytani o to, dlaczego właściwie głosują na daną partię. W badaniu Kantar dla „Wyborczej” ankietowani mogli wybrać jedną z czterech odpowiedzi: „utożsamiam się z wartościami tej partii”, „dzięki tej partii może poprawić się sytuacja moja i mojej rodziny”, „nie ma nikogo lepszego” i „nie chcę, żeby wygrała inna partia”, przy czym można było wybrać maksymalnie dwie odpowiedzi. Spójrzmy więc na wyniki.

Dlaczego Polacy głosują na PiS, a dlaczego na KO?

Ci, którzy zadeklarowali oddanie głosu na partię Jarosława Kaczyńskiego, mówią, że to dzięki PiS może poprawić się sytuacja finansowa ich samych, a także ich rodzin. Tę odpowiedź wskazało 38 proc. badanych. Innym ważnym powodem głosowania na PiS jest utożsamianie się z wartościami tej partii. Odpowiedź tę wybrało 30 proc. ankietowanych, a 26 proc. wyborców PiS stwierdziło, że po prostu „nie ma nikogo lepszego”. - Być może są to osoby, które nie ufają żadnym politykom i nie mają silnych związków z żadną partią, natomiast mimo to cenią PiS za wywiązywanie się z obietnic wyborczych – pisze „Wyborcza”.

Zobacz także

A co z pozostałymi partiami? W przypadku Koalicji Obywatelskiej, jej zadeklarowani wyborcy mówią otwarcie: „Nie chcemy, żeby wygrała inna partia” – tę odpowiedź wybrało aż 41 proc. badanych. Nietrudno domyślić się tu, o jaką partię chodzi. Tylko 14 proc. Polek i Polaków chcących zagłosować na KO myśli, że dzięki Koalicji poprawi się sytuacja ich rodzin. Na partię rządzącą z tego powodu głosuje aż 38 proc. badanych.

Z kolei 31 proc. wyborców KO deklaruje, że głosuje na nią dla idei. Podobnie było zresztą w przypadku PiS (30 proc.). Ale to jednak słaby wynik, porównując go do wyniku Lewicy, bo aż 60 proc. jej wyborców deklaruje, że naprawdę utożsamia się z jej wartościami.

Sondaż Kantar dla „Gazety Wyborczej”, 13-17/09/2019, CATI, próba 1000 osób, reprezentatywna dla populacji 18+.

Zobacz także

RadioZET.pl/Gazeta Wyborcza