Obserwuj w Google News

Jest nowy minister. Premier Morawiecki potwierdza

Magdalena Barszczak
2 min. czytania
12.10.2022 18:42
Zareaguj Reakcja

Kolejne zmiany w rządzie. Szymon Szynkowski vel Sęk zastąpi Konrada Szymańskiego na stanowisku ministra ds. Unii Europejskiej - zapowiedział w środę premier Mateusz Morawiecki w Programie Trzecim Polskiego Radia. - W czwartek wieczorem Andrzej Duda powoła Szymona Szynkowskiego vel Sęka na stanowisko ministra ds. Unii Europejskiej - potwierdził szef Gabinetu Prezydenta Paweł Szrot.

Szymon Szynkowski vel Sęk
fot. ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Premier Mateusz Morawiecki pytany był w środę w Programie Trzecim Polskiego Radia m.in. o dalszą politykę dotyczącą Unii Europejskiej i o to, jak będzie ona realizowana. Przekazał, że zaprosił w tym zakresie "kluczową osobę do współpracy" - obecnego wiceszefa MSZ Szymona Szynkowskiego vel Sęka.

Szynkowski vel Sęk nowym ministrem ds. Unii Europejskiej

- Zastąpi pana ministra (Konrada - red.) Szymańskiego. Jeśli czas pozwoli, to w tym tygodniu nastąpi powołanie pana ministra na tę nową funkcję - dodał premier Morawiecki. Informację tę potwierdził szef Gabinetu Prezydenta Paweł Szrot. - W czwartek wieczorem Andrzej Duda powoła Szymona Szynkowskiego vel Sęka na stanowisko ministra ds. Unii Europejskiej - powiedział. 

Pytany, czy będzie to jedyna zmiana w rządzie, której dokona w czwartek prezydent, odparł w rozmowie z PAP, że "w polityce jest tak, że nigdy nie jest nic na 100 procent ustalonego". - Ale zgodnie z moją wiedzą - tak - zaznaczył Szrot.

Minister ds. Unii Europejskiej Konrad Szymański mówił w środę, że odchodzi ze stanowiska. Jak podkreślił, liczy, że zmiana ta pomoże w zakończeniu sporu z Brukselą w sprawie praworządności.

Redakcja poleca

Na pytanie, czym jest spowodowana ta dymisja, odpowiedział, że "przez bardzo długi czas zabiegał, aby doprowadzić do deeskalacji różnych sporów i w wielu sprawach to się udawało". - Natomiast ten zasadniczy spór cały czas natrafia na różnego typu blokady tak w Polsce, jak i Brukseli. I myślę, że nowe otwarcie, także personalne, być może temu pomoże - podkreślił Szymański.

Przypomnijmy,  prezydent Andrzej Duda w środę powołał też Marka Kuchcińskiego na ministra - członka Rady Ministrów

RadioZET.pl/PAP