Zamknij

Duda spotkał się w Paryżu z Macronem. Rozmawiali o „kryzysie praworządności” i inwestycjach

PAP
27.10.2021 16:12
Emmanuel Macron i Andrzej Duda
fot. PAP/EPA/YOAN VALAT

Prezydent Andrzej Duda przyleciał do Francji, aby porozmawiać z prezydentem Emmanuelem Macronem o współpracy w zakresie bezpieczeństwa, energetyki, migracji oraz o praworządności. Kancelaria prezydenta poinformowała we wtorek, że wizyta Dudy w Paryżu była planowana od kilku tygodni.

Andrzej Duda został powitany przez Emmanuela Macrona na dziedzińcu w Pałacu Elizejskim w środę około godziny 13. Prezydenci zjedli roboczy lunch bez udziału mediów. Spotkanie trwało ponad dwie godziny, jak wynika z agendy prezydenta Macrona. Po spotkaniu nie było oświadczeń prezydentów dla prasy.

Jak podało źródło PAP, rozmowy w Paryżu dotyczyły m.in. francuskich inwestycji w Polsce w energetykę jądrową oraz zakupu przez Polskę francuskiego sprzętu wojskowego i współpracy w zakresie bezpieczeństwa.

Andrzej Duda spotkał się z Emmanuelem Macronem w Paryżu

Pałac Elizejski napisał w komunikacie prasowym, że spotkanie prezydentów jest okazją „do kontynuowania dialogu na temat sposobów wyjścia z kryzysu praworządności”. Omówione zostały również inne aktualne tematy europejskie w ramach przygotowań do francuskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Obaj przywódcy skupili się w szczególności na kwestiach migracji, klimatu, energii, przemysłu i obronności Europy.

Kancelaria Prezydenta poinformowała we wtorek, że wizyta prezydenta Dudy w Paryżu planowana była od kilku tygodni. W delegacji uczestniczą również szefowie Biura Polityki Międzynarodowej i Biura Bezpieczeństwa Narodowego: Jakub Kumoch i Paweł Soloch, a także przedstawiciele strony rządowej: wiceministrowie spraw zagranicznych i środowiska – Piotr Wawrzyk i Adam Guibourgé-Czetwertyński - potwierdził PAP rzecznik KPRP.

RadioZET.pl/Z Paryża Katarzyna Stańko (PAP)/oprac. AK