Zamknij

Rząd chce przejąć tereny na Westerplatte. Władze Gdańska apelują do PiS

13.05.2019 14:38
Gdańsk
fot. PAP

Władze Gdańska apelują do rządu Prawa i Sprawiedliwości, by odstąpił od planów przejęcia terenów na Westerplatte. W ubiegłym tygodniu projekt specustawy złożyła grupa posłów pod przewodnictwem Kazimierza Smolińskiego. Rząd chce bowiem wybudować w tym miejscu Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 oraz odbudować zniszczone przedwojenne budynki. 

Aleksandra Dulkiewicz już poleciła dokładną analizę projektu ustawy. „Staramy się znaleźć prawne możliwości unicestwienia tej ustawy. Będziemy też rozważać skierowanie jej do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej” – mówi Radiu ZET Aleksandra Dulkiewicz. Prezydent Gdańska zamierza też jeszcze w poniedziałek wysłać pismo w tej sprawie do ministra kultury Piotra Glińskiego.

Kombatanci nie chcą muzeum na Westerplatte

Wątpliwości władz miasta budzi nie tylko propozycja przejęcia działek należących do gminy za kwotę odszkodowania. Kontrowersyjny jest też pomysł zbudowania w tym symbolicznym miejscu muzeum. Sprzeciwiają się temu niektórzy kombatanci.

– Westerplatte to dla nas święte miejsce. Ustawa mówi, że wydamy 115 milionów złotych na nowe budowle. Co chcemy zrobić? Kioski na piwo? Czy może inne budowle rozrywki? Konserwacja Westerplatte powinna polegać tylko na poprawie tego, co zostało. Nie wolno tu budować nic więcej – mówi Cezary Burkiewicz, szef Koła Gdańsk Wrzeszcz Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.

Kombatant dodał też, że jego zdaniem powinna powstać komisja złożona z historyków z Uniwersytetu Gdańskiego, która powinna na przyszłość określić, co można, a czego nie można robić na Westerplatte.

Poseł PiS odpowiada ws. Westerplatte

Apel, wystosowany w poniedziałek rano przez prezydent Gdańska, został już przed południem odrzucony przez posła PiS Kazimierza Smolińskiego. „Reakcja władz miasta jest spóźniona. Od lat 90. są zarządcą terenu, mogli zrobić z nim, co chcą, bez ograniczeń, a nie zrobiono nic i dziś następuje jego degradacja” – mówi Radiu ZET Smoliński.

Na dowód na konferencji prasowej zaprezentował zdjęcia miejsc na Westerplatte, w których zalegają śmieci, między innymi butelki po alkoholu. Zapytaliśmy też posła o to, dlaczego rząd chce przejąć teren za pomocą specustawy.

– Ustawa o gospodarce nieruchomościami przewiduje możliwość wywłaszczania. Tylko że to procedura dość długa, a nas nie stać na kolejne lata procesowania się z władzami Gdańska o to, czym one same się nie zajmują – podkreśla Kazimierz Smoliński. I zapewnia, że za kilka lat wszyscy przekonają się, że pomysł budowy muzeum na Westerplatte był słuszny. „Nie chcemy niczego odebrać, ale w sposób właściwy zagospodarować teren Westerplatte, który teraz jest bardzo zaniedbany przez miasto Gdańsk” – dodał. 

Rząd chce przejąć Westerplatte?

Sprawa przejęcia przez rząd od gminy terenów na Westerplatte nie powinna mieć wpływu na 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej. „Usłyszałam od dyrektora Muzeum II Wojny Światowej, że organizatorką uroczystości jestem ja” – podkreśla Aleksandra Dulkiewicz. Państwowe uroczystości 1 września mają się odbyć w Warszawie i Wieluniu. 

RadioZET.pl