Kuchciński okłamał prezesa PiS? Nieoficjalnie: dymisja to kara

08.08.2019 19:23
Kuchciński Kaczyński
fot. AP/Associated Press/East News

Marszałek Sejmu Marek Kuchciński poinformował, że w piątek poda się do dymisji. Ale według informacji Onetu, wcale tego nie chciał. Z ustaleń portalu wynika, że o jego dymisji miało zdecydować to, że okłamał prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego co do liczby lotów rządowym samolotem.

Marek Kuchciński ogłosił w czwartek, że kolejnego dnia poda się do dymisji z funkcji marszałka Sejmu, co miało być spowodowane tym, że "opinia publiczna negatywnie oceniła jego postępowanie". Sam Kuchciński podtrzymuje, że wszystkie jego loty, w tym te z rodziną, były służbowe i ani razu nie złamał prawa.

Wtórował mu obecny na konferencji Jarosław Kaczyński. Jednak, zgodnie z doniesieniami Onetu, prezes PiS poczuł się przez Kuchcińskiego oszukany. W bezpośredniej rozmowie kilka dni wcześniej Marszałek miał okłamać go co do liczby lotów, w tym właśnie rejsów z rodziną.

W środę podczas narady władz PiS na Nowogrodzkiej Kuchcińskiego nie było. A to właśnie wtedy miała zapaść decyzja o wymuszeniu na nim dymisji którą – jak pisze Onet - honorowo pozwolono mu ogłosić.

Zobacz także

„Air Kuchciński”. Loty marszałka w liczbach

Marek Kuchciński przeprosił po 11 dniach od publikacji Radia ZET, w której ujawniliśmy, że Marszałek w podróże do Krakowa i Rzeszowa zabiera ze sobą rodzinę. Przypomnijmy, że początkowo chodziło o sześć lotów pomiędzy Warszawą, Krakowem i Rzeszowem. Wkrótce jednak okazało się, że rodzinnych lotów Marszałka było znacznie więcej, a w podróże zabierał też innych polityków Prawa i Sprawiedliwości wraz z ich rodzinami

W poniedziałek wieczorem na stronach Sejmu opublikowano „wykaz krajowych podróży służbowych drogą powietrzną Marszałka Sejmu w czasie VIII kadencji". Wykaz zawiera 85 pozycji opisujących podróże krajowe marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego między 17 marca 2016 r. a 22 lipca 2019 r. Wynika z niego, że 70 z nich odbywało się na trasie między Warszawą i Rzeszowem (w tym często z drogą powrotną). Z wyliczeń Onetu wynika, że loty kosztowały wszystkich podatników ponad 4 mln zł.

RadioZET.pl/Onet