Zamknij

Nieznana przeszłość Przyłębskiej. Należała do komunistycznej młodzieżówki

02.07.2019 16:43
Przyłębska
fot. Jacek Dominski/Reporter

Prezes Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska w młodości należała Socjalistycznym Związku Studentów Polskich, młodzieżowej przybudówki PZPR. Tak wynika z materiałów IPN, do których dotarł Onet. Ona sama nie przyznaje się do tego w oficjalnym biogramie. 

Artykuł autorstwa Andrzeja Stankiewicza to wynik analizy dokumentów Instytutu Pamięci Narodowej, poświęconych prof. Julii Przyłębskiej. To prawniczka, od 2016 roku przewodnicząca Trybunału Konstytucyjnego, żona ambasadora w Berlinie prof. Andrzeja Przyłębskiego.

Zobacz także

To także jeden z symboli reformy sądownictwa wprowadzanej od kilku lat przez rząd PiS oraz...nowe "odkrycie towarzyskie" Jarosława Kaczyńskiego, który przyznał w jednym z wywiadów, że utrzymuje z bohaterką tekstu także prywatne kontakty. Czy prezes PiS zna jednak wszystkie elementy biografii pani prezes?

Onet: Przyłębska była członkinią SZSP

Jak podaje Onet, Przyłębska, absolwentka prawa na poznańskim UAM, jest córką Wolfganga Żmudzińskiego - notariusza i wieloletniego członka PZPR. Sama miała zapisać się do SZSP - jednej z młodzieżowych organizacji pod auspicjami partii komunistycznej - na I roku studiów, a więc w 1978 roku. Jej członkiem pozostała przez kilka lat.

Zobacz także

Fakt ten, jak i również działalność w Radzie Wydziałowej Związku zawsze wpisywała w podaniach o paszport. Musiała to robić, gdyż regularnie wyjeżdżała do swoich krewnych mieszkających w Berlinie Zachodnim. Dziś w oficjalnym biogramie pani prezes nie ma po tym fakcie śladu. Chwali się ona za to działalnością w ramach opozycyjnego Niezależnego Zrzeszenia Studentów. 

Jest odpowiedź TK

Co na to przedstawiciele kierowanego przez nią Trybunały Konstytucyjnego? Jego rzecznik Jakub Kozłowski, zapytany o tę sprawę przez dziennikarza Onetu, odpisał: "Zgodnie z prawem Trybunał Konstytucyjny nie jest zobowiązany do gromadzenia danych osobowych o urzędujących sędziach Trybunału w zakresie ich członkostwa w partiach politycznych oraz organizacjach studenckich i młodzieżowych przed 1989 r.".

Zobacz także

Co ciekawe, mąż Przyłębskiej, wspomniany wyżej ambasador w Berlinie (a także profesor filozofii) Andrzej Przyłębski, w młodości również należał do komunistycznej młodzieżówki. Ale innej, bardziej znanej, czyli Związku Socjalistycznej Młodzieży Polskiej. 

RadioZET.pl/Onet.pl