Obserwuj w Google News

Tak chcą głosować kobiety. Zaskakujące wyniki sondażu

2 min. czytania
21.09.2023 19:11
Zareaguj Reakcja

PiS i Koalicja Obywatelska z takim samym poparciem i Konfederacja poza Sejmem - tak rozstrzygnęłyby się wybory parlamentarne, gdyby o ich wynikach decydowały tylko kobiety. Wyniki najnowszego sondażu pracowni United Surveys opublikowała Wirtualna Polska.

Sejm
fot. Pawel Wodzynski/East News (ilustracyjne)

Wybory parlamentarne 2023 rozstrzygną, czy PiS będzie kontynuować swoje rządy przez trzecią kadencję z rzędu, albo, czy opozycja przejmie władzę. Wśród sondaży, które mają pokazać nastroje Polaków przed głosowaniem, pojawiło się najnowsze badanie pracowni United Surveys na zlecenie portalu Wirtualna Polska.

O preferencje wyborcze zapytano tylko kobiety. Wyniki badania odbiegają od ustaleń ogólnych sondaży. "31 procent ankietowanych kobiet wskazało Prawo i Sprawiedliwość i takie samo poparcie uzyskała Koalicja Obywatelska. Trzecią siłą w tym badaniu jest Lewica z poparciem na poziomie 12 procent. Gdyby głosowanie było wiążące, do Sejmu swoich przedstawicieli wprowadziłaby również Trzecia Droga, którą poparło 10 procent badanych" - poinformowała WP.

Redakcja poleca

Wybory 2023. Na kogo chcą głosować kobiety?

Według kobiet nie ma miejsca w Sejmie dla Konfederacji (4 proc.) i Bezpartyjnych Samorządowców (3 proc.). Z kolei 9 proc. badanych pań nie wie, na kogo w połowie października oddać głos.

W tym wariancie PiS straciłby władzę, bo w przeliczeniu na mandaty miałby tylko 179 posłów i bez potencjalnego koalicjanta (Konfederacja poza Sejmem). Wśród kobiet 58 procent biorących udział w badaniu na pytanie o udział w głosowaniu wybrało odpowiedź "zdecydowanie" lub "raczej".

Badanie United Surveys dla Wirtualnej Polski przeprowadzono metodą CAWI w dniach 16-17 września 2023 roku na reprezentatywnej grupie 1000 dorosłych Polaków.

Nie przegap