Zamknij

Jan Lityński utonął, ratując psa. "Kochany, mądry, bojowy przyjaciel"

21.02.2021 20:20
Jan Lityński
fot. PAP

Jan Lityński utonął w rzece Narew. Były polityk i działacz ''Solidarności'' ratował swojego psa - wynika z relacji polityków. Lityński zmarł w wieku 75 lat.

Jan Lityński nie żyje. O śmierci byłego polityka poinformował dziennikarz i działacz opozycyjny w okresie PRL Eugeniusz Smolar. "Z potwornym bólem. Nie żyje Janek Lityński, przyjaciel od zawsze" - napisał na Twitterze. Przyczyna śmierci Jana Lityńskiego jest wstrząsająca. Była minister nauki i szkolnictwa wyższego 2013-2015, a także posłanka do Parlamentu Europejskiego 2009-2013 Lena Kolarska-Bobińska poinformowała, że utopił się w rzece Narew. 

"Janek Lityński utonął ratując psa. Janek, kochany, mądry, bojowy przyjaciel. Walczył o demokrację, prawdę, godność robotników. Straszny smutek" - napisała była polityk PO na Twitterze.

Jan Lityński nie żyje. Tusk: Nigdy nie kalkulował, zawsze pomagał

O swoje wspomnienia związane z Lityńskim pytany był w TVN24 opozycjonista w czasach PRL Władysław Frasyniuk. Jak mówił, Lityński był "człowiekiem obdarzonym niezwykłą inteligencją, a jednocześnie z olbrzymim poczuciem humoru, a co najważniejsze, taką zupełnie bezinteresowną, ogromną miłością do ludzi".

"Nie żyje Jan Lityński. Wspaniały, ciepły człowiek. Polityk, bohater antykomunistycznej opozycji, komandor Orderu Odrodzenia Polski. A dla mnie – mentor z czasów młodości. To on w 1989 r. wypisywał mi w «Niespodziance» zwolnienia ze szkoły. Panie Janku, nigdy o Panu nie zapomnimy" - napisał w mediach społecznościowych Rafał Trzaskowski.

Donald Tusk zwrócił z kolei uwagę, że Lityński był osobą, która zawsze pomagała. "Janek Lityński. Nigdy nie kalkulował. Zawsze pomagał. Jakie życie, taka śmierć" - napisał były premier.

Jan Lityński urodził się w 1946 roku. Był posłem i doradcą prezydenta Bronisława Komorowskiego, organizatorem i uczestnikiem studenckich wystąpień w marcu 1968 roku, skazanym na 2,5 roku więzienia. Pracował jako robotnik, następnie programista komputerowy. W 1976 roku współzałożyciel "Biuletynu Informacyjnego", pierwszego pisma ukazującego się poza cenzurą. Wielokrotnie aresztowany.

W 1977 roku współredaktor "Robotnika", niezależnego pisma na rzecz zakładania wolnych związków zawodowych. Członek KSS "KOR", współpracownik Biura Interwencyjnego KSS "KOR" i "Krytyki" (członek redakcji). W 1980 roku doradca władz NSZZ "Solidarność". Autor uchwalonego przez I Zjazd "Solidarności" Posłania do Ludzi Pracy Europy Wschodniej. W 1981 roku w stanie wojennym internowany, a następnie aresztowany. Po ucieczce z przepustki z więzienia od 1984 r. w solidarnościowym podziemiu członek Regionalnego Komitetu Wykonawczego NSZZ "S", Region Mazowsze. W 1989 r. uczestnik obrad Okrągłego Stołu. Wybrany do Sejmu RP w 1989 z woj. wałbrzyskiego.

W latach 1989-2001 poseł na Sejm, m.in. przewodniczący Komisji Polityki Społecznej i Komisji Służb Specjalnych. Od 1990 roku w ROAD, następnie w UD i UW (wiceprzewodniczący). W latach 2008-2010 doradca PLL LOT do spraw społecznych, mediator sporów. Został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski i Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą. 

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

RadioZET.pl/PAP/Twitter 

C