Zamknij

Kuchciński przerywa milczenie po aferze. To tak zamknie sprawę rodzinnych lotów?

27.07.2019 21:48
Kuchciński komentuje aferę z rodzinnymi lotami rządowym samolotem
fot. k_kapica_afk/Polska Press/East News

Marek Kuchciński zdecydował, że pokryje koszty przelotu rządowym samolotem członków jego rodziny. Po dwóch dniach od publikacji Radia ZET, w której ujawniliśmy, że Marszałek Sejmu w podróże do Krakowa i Rzeszowa zabiera ze sobą rodzinę, Kuchciński zabrał głos w sprawie.

Marek Kuchciński zdecydował o pokryciu kosztów przelotu rządowym samolotem członków rodziny. Jeszcze przed weekendem w oświadczeniu Centrum Informacyjnego Sejmu po publikacji Radia ZET przekazano, że pieniądze zostaną przeznaczone na cele charytatywne. 

Zobacz także

Sam Marszałek odniósł się do sprawy w sobotę. Jak podkreślił w oświadczeniu przesłanym Polskiej Agencji Prasowej, „osoby towarzyszące mu w podróżach służbowych nie mają możliwości opłacenia swojego lotu”.

W odpowiedzi na doniesienia medialne, liczne komentarze oraz zainteresowanie opinii publicznej, informuję, że wszystkie podróże, które realizuję, mają charakter wizyt służbowych. Transport, w tym także połączenia lotnicze, jest związany z zadaniami służbowymi, wykonywanymi przeze mnie nie tylko w Warszawie, ale także na terenie kraju oraz poza jego granicami

Jak podkreślił, w żaden sposób nie zostało naruszone obowiązujące prawo.

Osoby towarzyszące mi w podróży nie mają możliwości opłacenia swojego lotu - ich obecność na pokładzie nie wpływa na koszt transportu. Aby rozwiać wątpliwości dotyczące „korzyści finansowych” mojej rodziny, dokonam wpłaty na cele charytatywne.

Dyrektor Centrum Informacyjnego Sejmu Andrzej Grzegrzółka przekazał jeszcze w piątek, że "kwota będzie oszacowana na podstawie umowy Kancelarii z PLL LOT. Zgodnie z nią koszty przelotów poselskich są zryczałtowane na poziomie około 570 złotych i w ten sposób zostanie ustalona wysokość przelewu". Warto tu jednak zaznaczyć, że członkowie rodziny Marszałka, posłami i posłankami nie są.

Łącznie Kuchciński zapłaci 4579 zł za 6 lotów z rodziną – bo tyle ujawniło w czwartek Radio ZET. Kancelaria Sejmu nie podała jak dotąd, czy takich lotów w tej kadencji było więcej.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP

C