Zamknij

Nowe święto państwowe coraz bliżej. "Nie będzie dniem wolnym od pracy"

30.09.2021 12:16
Andrzej Duda
fot. RAFAL OLEKSIEWICZ/REPORTER

Sejmowa komisja kultury poparła przez aklamację Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Projekt ustawy zgłoszonej przez Andrzeja Dudę zakłada, że nowe święto państwowe będziemy obchodzić prawdopodobnie 27 grudnia. 

Nowe święto państwowe ma upamiętniać zryw Wielkopolan z lat 1918-1919. Za prezydenckim projektem, który zakłada ustanowienie 27 grudnia Narodowym Dniem Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego, przedstawionym posłom przez sekretarza stanu w Kancelarii Prezydenta, opowiedział się rząd, którego stanowisko odczytał Jarosław Sellin, a także posłowie PiS, Koalicji Obywatelskiej, Lewicy, Koalicji Polskiej-PSL i Konfederacji.

Nowe święto państwowe. Sejmowa komisja poparła projekt Dudy

Było to pierwsze czytanie projektu ustawy w tej sprawie, który posłowie - po wprowadzeniu preambuły i drobnych poprawek - przyjęli przez aklamację. Kolejne prace posłów nad ustanowieniem 27 grudnia świętem państwowym zaplanowano w czwartek (30 września). 

"W hołdzie bohaterom - uczestnikom narodowego zrywu z lat 1918-1919, którzy wyzwolili Wielkopolskę spod panowania niemieckiego i przyłączyli ją do odrodzonej Rzeczypospolitej" - głosi preambuła. Projekt ustawy - co podkreślono podczas posiedzenia komisji - nie przewiduje, że 27 grudnia będzie dniem wolnym od pracy.

Inicjatywa ustawodawcza Andrzeja Dudy - jak podkreślono w uzasadnieniu projektu - stanowi odpowiedź na wystąpienie przedstawicieli społeczności i władz samorządowych z regionu Wielkopolski. - Święto narodowe jest należne Wielkopolanom, jest należne pamięci bohaterów, którzy wtedy Wielkopolskę dla Polski odzyskali - mówił we wrześniu prezydent. 

Powstanie Wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 roku w Poznaniu. Było największym na terenie zaborów, zakończonym zwycięstwem, zrywem niepodległościowym. "Można stwierdzić, że nie byłoby II Rzeczypospolitej w znanym nam kształcie, a być może w ogóle nie zdołałaby ona przetrwać, gdyby nie zryw Wielkopolan" - napisano w projekcie ustawy.

RadioZET.pl/PAP