Zamknij

Ojciec Dudy nie dostał się do Senatu. "Nie przekonałem wyborców do siebie"

14.10.2019 19:32
Jan Duda
fot. Marek Lasyk/Reporter

Pomimo wielkich ambicji, ojciec prezydenta Andrzeja Dudy nie zasiądzie w najbliższej kadencji w Senacie. Prof. Jan Duda przegrał bowiem z wygrywającym o kilkunastu lat w jednym z krakowskich okręgów Jerzym Fedorowiczem.

Jan Duda to inżynier elektrotechnik, profesor nauk technicznych i wykładowca Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Prywatnie zaś jest ojcem prezydenta Andrzeja Dudy. Według niektórych obserwatorów i sondaży, to jemu właśnie mógł przypaść mandat senatora w okręgu nr 32, obejmujących część Krakowa. 

Bogdan Borusewicz może ponownie zostać marszałkiem Senatu

Tam jednak silnym poparciem cieszy się reprezentujący Koalicję Obywatelską Jerzy Fedorowicz. Aktor i reżyser filmowy i teatralny, zasiadający w izbie wyższej od 2005 roku, także i tym razem zwyciężył w głosowaniu, w stosunku 59,54 proc do 40,46 proc. 

Ojciec Andrzeja Dudy nie dostał się do Senatu

- Wypada pogratulować mojemu konkurentowi. Złożyłem swoją ofertę, inna oferta wygrała. Nie żałuję, że uczestniczyłem w kampanii wyborczej. Mam nadzieję, że coś wniosłem do publicznej debaty – tak skomentował swoją porażkę Duda senior w rozmowie z Wirtualną Polską, dodając: -  Najwyraźniej nie przekonałem wyborców do siebie.

Zobacz także

- Wydaje mi się, że rzeczy o których mówiłem, to są bardzo ważne rzeczy. Jeździłem po Krakowie, zwiedziłem Hutę, spotykałem się z ludźmi. Odwiedziłem sporo kościołów. Sporo nowych rzeczy się dowiedziałem. Myślę, że wykorzystam je w samorządowej działalności – stwierdził profesor.

WP przypomina, że Jan Duda znany jest ze swoich konserwatywnych i katolickich poglądów, opartych przede wszystkim o naukę Kościoła Katolickiego. Komentatorzy zauważają, że jego szansę na elekcję mogły pogrzebać m.in. kontrowersyjne słowa nt. metody in vitro, którą ojciec prezydenta nazwał "eksperymentem medycznym". Gdy spadła na niego krytyka, publicznie za tę wypowiedź przeprosił. 

PiS wygrywa wybory parlamentarne

Według oficjalnych, podanych w poniedziałek wieczorem przez PKW, wyników, w niedzielnych wyborach parlamentarnych wygrało rządzące od czterech lat PiS, na które zagłosowało 43,59 proc. wyborców.  Drugie miejsce zajęła Koalicja Obywatelska z rezultatem 27,40 proc. 

Zobacz także

Próg wyborczy przekroczyły jeszcze trzy ogólnopolskie komitety: SLD-Lewica (12,56 proc.), PSL (8,55 proc.) i Konfederacja (6,81 proc.). 

RadioZET.pl/wp.pl