Figurska-Chorosińska w Radiu ZET: głosowałabym za całkowitym zakazem aborcji

19.09.2019 14:13
Dominika Figurska
fot. Radio ZET

Aktorka i kandydatka PiS do Sejmu Dominika Figurska-Chorosińska odpowiadała w programie „Gość Radia ZET” na pytania o kwestie światopoglądowe. Przyznaje, że poparłaby całkowity zakaz aborcji, ale zastanowiłaby się nad kwestią uregulowania prawnego związków partnerskich. Myślę, że tak – mówi Beacie Lubeckiej zapytana, czy poparłaby taką ustawę. Zastrzega jednocześnie, że nie stawiałaby „znaku równości między związkami partnerskimi a rodziną”.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku
Czy powinien zostać wprowadzony całkowity zakaz aborcji? – pytała w internetowej części programu „Gość Radia ZET” prowadząca.

To pewnie nie zostanie nigdy wprowadzone. Jasno na konwencji [PiS] zostało powiedziane, że nie ma możliwości zmian dotyczących prawa aborcyjnego, aby była aborcja na życzenie. To jest taka tama – stwierdza Dominika Figurska-Chorosińska.

Zobacz także

A gdyby to od pani zależało, że należy wprowadzić całkowity zakaz aborcji? – dopytywała Beata Lubecka.

Wszyscy wiedzą, jakie mam poglądy. Dla mnie życie zaczyna się od poczęcia, a kończy podczas naturalnej śmierci. To jest dla mnie życie – odpowiada gość Radia ZET.  Głosowałabym za tym – dodaje.

Beata Lubecka zapytała też aktorkę i kandydatkę PiS do Sejmu, czy związki partnerskie są dla niej dopuszczalne, czy nie.

 Związki partnerskie oczywiście, że są. Kto kogo kocha, to nie jest moją sprawą. Nie mam prawa w to ingerować – deklaruje Figurska-Chorosińska. Oczywiście, że związki partnerskie mogą sobie być. Tylko nie nazywałabym tego rodziną lub małżeństwem. Uważam, że rodzina powinna składać się z mamy, taty i dzieci. Związki partnerskie? Jak najbardziej – stwierdza.

Tylko że cały czas nie możemy się doczekać usankcjonowania prawnie związków partnerskich. Czy pani zagłosowałaby za taką ustawą? – dopytywała prowadząca program „Gość Radia ZET”.

Zobacz także

Są możliwości umów. Tak trwają nasze związki partnerskie. Na zasadzie umowy, którą można podpisać u notariusza, prawnie – odpowiada Dominika Figurska-Chorosińska.

Chodzi o to, żeby to było z automatu, zadekretowane – wyjaśnia Lubecka. Żeby ludzie nie musieli się zastanawiać, co zrobić, żeby zapewnić sobie dostęp do informacji lekarskiej. Gdyby taka ustawa była w Sejmie, to zagłosowałaby pani za nią? – dopytuje.

 Na pewno nie głosowałabym za tym, żeby postawić znak równości między związkami partnerskimi a rodziną – zapewnia gość Radia ZET.

 Ale w związku partnerskim chyba też można mieć dzieci – zauważa prowadząca rozmowę.

 No można, niektórzy mają – przyznaje aktorka i kandydatka PiS do Sejmu. Uważam, że taka rodzina nie powinna być wspierana przez państwo. Uważam, że rodzina, mama, tata i dzieci, to jest komórka społeczna, która oferuje… - zaczyna.

Połączeni węzłem małżeńskim? Czyli państwo powinno wspierać tylko małżeństwa, a związki partnerskie już nie? – upewniała się Lubecka.

Zobacz także

Uważam, że w pierwszej kolejności małżeństwa, rodziny powinny mieć wsparcie państwa. Bo na czym polega państwo? Żeby się rozrastało, rozwijało. Taki związek partnerski, z całym szacunkiem, dziecka nie będą mieli. Dwie kobiety…

Ale związek partnerski nie oznacza tylko związków jednopłciowych. Związek partnerski może oznaczać też mężczyznę i kobietę – sugeruje prowadząca program „Gość Radia ZET”.

To przepraszam, ja od razu pomyślałam o związku partnerskim par homoseksualnych. Związek partnerski? Oczywiście, że to jest rodzina! – mówi Figurska-Chorosińska.

Nie poparłaby pani ustawy o związkach partnerskich, rozumiem? – zastanawiała się Lubecka.

Zastanowiłabym się, bo rzeczywiście trzeba wspierać każdego, kto tego potrzebuje. Na pierwszym miejscu stawiałabym rodzinę, która składa się z kobiety, mężczyzny i dzieci. Myślę, że związki partnerskie z jakichś powodów też wymagałyby wsparcia, ale nie stawiałabym znaku równości między tym – powtarza.

Nie mówię o znaku równości, ale czy poparłaby pani taką ustawę?

Myślę, że tak – stwierdza gość Radia ZET.

RadioZET.pl