Obserwuj w Google News

Referendum 2023: PYTANIA. Jakie są wszystkie 4 pytania referendalne?

3 min. czytania
17.08.2023 18:29
Zareaguj Reakcja

Referendum 2023 odbędzie się równolegle z wyborami parlamentarnymi 15 października. Osoby biorące udział w referendum będą odpowiadać na cztery pytania. Ich treść politycy PiS przedstawili w połowie sierpnia. Jakie są pytania referendalne? Wyjaśniamy poniżej.

referendum 2023
fot. Lukasz Szelemej/East News

Referendum zostanie przeprowadzone w dniu wyborów parlamentarnych 15 października 2023. Uchwałę o przeprowadzeniu referendum ogólnokrajowego bezwzględną większością głosów Sejm przyjął 17 sierpnia. Za przyjęciem uchwały głosowało 226 posłów i posłanek, przeciw było 210, wstrzymało się siedmiu parlamentarzystów Konfederacji. 

Referendum i przeprowadzenie go równolegle z wyborami to budzący kontrowersje pomysł PiS, któremu twardo sprzeciwiała się opozycja. Krytycznie o pomyśle PiS wypowiadał się też m.in. były przewodniczący PKW Wojciech Hermeliński. - Pytania są porażające, ich poziom jest taki, że wstydziłbym się głosować w tym referendum - komentował na antenie TVN24. 

ZOBACZ: WYNIKI WYBORÓW 2023 - WYNIKI EXIT POLL i WYNIKI WYBORÓW DO SENATU 2023

Referendum 2023: WSZYSTKIE PYTANIA REFERENDALNE

Prawo i Sprawiedliwość chce zadać w referendum cztery pytania. Tuż przed skierowaniem do Sejmu odpowiedniego wniosku skorygowało dwa pierwsze z ogłoszonych wcześniej pytań referendalnych i zmieniono ich kolejność. Ich ostateczna wersja brzmi:

  1. "Czy popierasz wyprzedaż majątku państwowego podmiotom zagranicznym, prowadzącą do utraty kontroli Polek i Polaków nad strategicznymi sektorami gospodarki?"
  2. "Czy popierasz podniesienie wieku emerytalnego, w tym przywrócenie podwyższonego do 67 lat wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn?"
  3. "Czy popierasz likwidację bariery na granicy Rzeczypospolitej Polskiej z Republiką Białorusi?"
  4. "Czy popierasz przyjęcie tysięcy nielegalnych imigrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki, zgodnie z przymusowym mechanizmem relokacji narzucanym przez biurokrację europejską?"

Wybory do Sejmu 2023: [LISTA KANDYDATÓW, OKRĘGI]

Pełne listy kandydatów komitetów wystawiających swoich kandydatów we wszystkich okręgach w Polsce są dostępne poniżej:

  1. Bezpartyjni Samorządowcy [LISTY WYBORCZE 2023, KANDYDACI]
  2. Trzecia Droga (Polska 2050 + PSL)  [LISTY WYBORCZE 2023, KANDYDACI]
  3. Nowa Lewica  [LISTY WYBORCZE 2023, KANDYDACI]
  4. PiS  [LISTY WYBORCZE 2023, KANDYDACI]
  5. Konfederacja [LISTY WYBORCZE 2023, KANDYDACI]
  6. Koalicja Obywatelska (PO .N IPL Zieloni) [LISTY WYBORCZE 2023, KANDYDACI]
  7. Polska Jest Jedna [LISTY WYBORCZE 2023, KANDYDACI]

Wybory 2023: PROGRAMY PARTII

Programy wyborcze tych samych komitetów można sprawdzić poniżej:

  1. Bezpartyjni Samorządowcy [PROGRAM WYBORCZY 2023]
  2. Trzecia Droga (Polska 2050 + PSL) [PROGRAM WYBORCZY 2023]
  3. Nowa Lewica [PROGRAM WYBORCZY 2023]
  4. PiS [PROGRAM WYBORCZY 2023]
  5. Konfederacja [PROGRAM WYBORCZY 2023]
  6. Koalicja Obywatelska (PO .N IPL Zieloni) [PROGRAM WYBORCZY 2023]

Pierwsze pytanie w referendum 2023

Pierwsze pytanie referendalne 11 sierpnia przedstawił prezes PiS Jarosław Kaczyński. Początkowo jego treść brzmiała: "Czy popierasz wyprzedaż państwowych przedsiębiorstw?", ale w skierowanym później do Sejmu RP wniosku o przeprowadzenie referendum, treść 1 pytania referendalnego została skorygowana. Jego ostateczna treść to: "Czy popierasz wyprzedaż majątku państwowego podmiotom zagranicznym, prowadzącą do utraty kontroli Polek i Polaków nad strategicznymi sektorami gospodarki?".

Drugie pytanie w referendum 2023

Drugie pytanie referendalne ogłosiła 12 sierpnia Beata Szydło. Początkowo brzmiało: "Czy jesteś za podwyższeniem wieku emerytalnego wynoszącego dziś 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn?". Pytanie, które zawarto we wniosku referendalnym, brzmi jednak: "Czy popierasz podniesienie wieku emerytalnego, w tym przywrócenie podwyższonego do 67 lat wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn?".

Trzecie pytanie w referendum 2023

Treść trzeciego pytania przedstawił kolejnego dnia premier Mateusz Morawiecki. Pytanie brzmi: "Czy popierasz przyjęcie tysięcy nielegalnych imigrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki, zgodnie z przymusowym mechanizmem relokacji narzucanym przez biurokrację europejską?". Treść pytania nie została zmieniona, ale zmieniono jego miejsce na liście - z trzeciego na czwarte.

Czwarte pytanie w referendum 2023

Czwarte pytanie referendalne zostało zaprezentowane przez ministra obrony Mariusza Błaszczaka, a jego treść: "Czy popierasz likwidację bariery na granicy Rzeczypospolitej Polskiej z Republiką Białorusi?". Pytanie zostało przesunięte z miejsca czwartego na trzecie.